מהי תומכת לידה / דולה?

אלה ווהל תומכת לידה (דולה) מוסמכת ומטפלת רב תחומית ברפואה משלימה.

"... אל תעמדי בשעה שאת יכולה לשבת אל תשבי בשעה שאת יכולה לשכב, ואל תישארי ערה בשעה שאת יכולה לישון..." (מתוך הספר: סודותיה של הלוחשת לתינוקות)

בזמנים בהם חיו בני האדם קרוב לאמא אדמה בחיים קהילתיים ושבטיים, היו בכל כפר ובכל שבט נשים שליוו את חברותיהן בזמן שכרעו ללדת. נשים רבות תמכו ביולדת ועזרו לה במהלך הלידה ולכל אשה באותה קבוצת תמיכה היה תפקיד במהלך הלידה.

בין הנשים התומכות ביולדת היתה המיילדת אשר היתה בעלת ידע רפואי וניסיון רב. אשה שניה התמחתה בידע מרפואת הצמחים והכינה ליולדת משקאות ומרקחות מיוחדות כדי להקל על כאביה ולזרז את הלידה. אשה שלישית עיסתה את היולדת בכפות רגליה ובכתפיה ואשה רביעית הייתה עומדת מאחוריה ותומכת בה מתחת לכתפיה בעודה כורעת ללדת, וכן הלאה.

כך ליוותה את היולדת קבוצה שלמה של נשים מחבקות ותומכות במסע המופלא והעוצמתי של חייה. עוד מילדותנו לימדו אותנו שכדי לעשות משהו בצורה הטובה ביותר כדאי לעשות זאת עם עזרה ותמיכה של נשים אחרות. וכך גדלנו בתוך הקהילות שלנו, מוקפות בנשים זקנות וחכמות שהדריכו אותנו ואת כל הצעירות האחרות כיצד לחיות בהרמוניה על פני אמא אדמה.

תפקידה של דולה

הדולה כיום ממלאת את תפקידן של כל הנשים הללו, למעט המיילדת. הדולה ממלאת תפקיד עתיק ואינה עוסקת במשהו חדשני ומודרני כפי שאנשים רבים חושבים. תפקידה הרי התקיים כשעוד חיינו בשבטים, בקהילות ובחמולות.

בעבר, לידה נראתה כדבר הטבעי ביותר בעולם וכל אשה ידעה שהיא מסוגלת לעמוד בו. כיום אנו יולדות בחדרים סגורים ופרטיים בבתי חולים הנותנים תחושה של חולי. מדוע אנחנו נמצאות בבניין אליו מגיעים אנשים חולים? למעשה, ברוב בתי החולים יש מיעוט של חדרי לידה טבעיים ורוב החדרים הם חדרים מצויידים במכשירים וכמובן צוות גדול של מיילדות, אחיות ורופאים שלהם פרוטוקולים ונהלים לגבי לידה וכיצד היא אמורה וצריכה להתנהל. זו האווירה עימה אמורה היולדת להתמודד. הדולה לעומת זאת מחזירה את הלידה לאווירה הטבעית שלה מכיוון שהיא רואה בלידה חלק מהתהליך הטבעי של יצירת חיים.

המשך לעמוד 2... "מהי דולה חלק ב" כיצד יכולה הדולה לסייע