הריון ולידה – התפתחות העובר לתינוק

השבוע החמישי

השבוע החמישי להריון מסמן תפנית בהתפתחות הביצית. הביצית המופרית מושרשת היטב ונוצרת חלוקה בין התאים. בשבוע זה נוצר צינור העצבים של העובר ולבו מתחיל לפעום ולהזרים דם. גודל העובר עכשיו הוא כ- 1.5 מ"מ (כמו גרגיר אורז).

השבוע השישי

בשבוע זה מתחילים להתפתח, בין היתר, העיניים, האוזניים, הכליות, הכבד, המוח, הפה ומערכת העיכול (האכילי אותו טוב J) . גודל העובר עכשיו הוא כ- 0.5 ס"מ.

השבוע השביעי

בשבוע השביעי להריון ראש העובר גדול ביחס לשאר הגוף ועיניו ואזניו נראים כניצנים.

השבוע השמיני

בשבוע השמיני להריון ניתן לראות כבר בברור וביתר פרופורציה את אברי הפנים, הידיים והרגליים. גודלו של העובר עכשיו הוא כ- 1.5 ס"מ ומשקלו גרם אחד.

שבועות 9 עד 13

בשבועות אלה העובר ממשיך להתפתח ומתחיל אפילו לזוז ולבעוט (למרות שעוד מוקדם מכדי להגיש בזאת). אבריו מתחילים לעבוד ולתמוך אחד בשני, כך למשל הכליות יחלו לייצר שתן והלב יזרים דם לכל האברים. גודלו של העובר עכשיו יהיה רק כ- 7.5 ס"מ.

שבועות 14 עד 27

התינוק גדל מהר כעת. יש לו הרבה אנרגיה והרפלקסים שלו גורמים לו לעויתות חמודות שאותנו בטח היו מצחיקות. ריסים ו אפילו גבות יש! וגם שיער מתחיל כבר לצמוח. משקלו יעלה בשבועות הקרובים מ- 50 גרם ו- 10 ס"מ ל-  37 ס"מ ויותר מק"ג אחד בשבוע ה- 27/28. זו צמיחה משמעותית!

בשבועות אלה ניתן יהיה גם לראות את מין התינוק, עדשות העיניים יתפתחו, תביעות האצבע יווצרו וכך גם הציפורניים, והוא יפגין כושר שליטה גדול יותר בתנועותיו. בסביבות השבוע ה-16 אולי תתחילי להרגיש אותו – כמו פרפרים בבטן. בסביבות השבוע ה-21 את יכולה להתחיל להקריא לו סיפור – כן, כן, הוא כבר שומע!

שבועות 28 - 33

בשבוע 28 התינוק כבר נראה לגמרי אנושי והוא פעיל מאוד. משקלו אז כ-1 ק"ג ואורכו כ- 38 ס"מ אבל תוך חמישה שבועות הוא כמעט יכפיל את משקלו!

את מתקרבת לסוף או בעצם להתחלה...

שבועות 34 – 38

תינוקך מעלה כ- 200 גרם כל שבוע! הוא גדל וגדל... לקראת השבוע ה-36 בטח כבר תחושי שלא בנוח ולאט ולאט יישרו ממך ויעלמו החששות מהלידה ויוחלפו ברצון מתוק לראות שוב את כפות רגלייך. את מאוד קרובה – החזיקי מעמד!

שבועות 38 – 40

אוקיי... אם את עדיין קוראת את הטור ואת בשבועות 38 – 40 ליבי איתך!

תכיני את המצלמה...הוא/היא עוד מעט מגיע/ה JJJ

אפרת.