צילום ילדים - 10 טיפים שימושיים

צילום ילדיםנכון שעם בו הילד הראשון הפכתם להיות מומחים בנושא צילום ילדים? מהרגע שיצא מהרחם מאות תמונות: האמבטיה הראשונה, אבא מחזיק, אמא מחזיקה, סבא מחזיק, דודה מחזיקה, דודה של דודה מצד אמא מנשואים ראשונים מחזיקה ועוד ועוד. אם כבר לקחתם על עצמכם את המשימה להנציח את הימים הכי יפים בחייכם, אולי הטיפים הבאים יעזרו לכם לעשות זאת ביתר מיומנות.

צילום ילדים טיפ 1: לגוון!

אני שמה לב שהורים רבים המביטים בתמונות של ילדיהם מתפעלים מאוד מהתמונות הספונטניות, אלה שהילד דווקא לא הביט למצלמה. אבל כאשר מדובר בפיתוח תמונות לאלבום שוב ושוב בוחרים את התמונות בהן הילד מביט הישר לעדשת המצלמה. לרוב דווקא במקבץ זה של תמונות מעטר הילד את התמונה בחיוך מאולץ. ההסבר לדעתי פשוט- כאשר הילדים שלנו מביטים הישר לתוך עיננו (אפילו מתוך התמונה), אנחנו "נמסים".

אז בואו ננסה ליצור איזון. לא צריך להגיד "גבינה" כדי לתפוס חיוך ספונטני. במקום לבקש מהילד לחייך, צלמו אותו במהלך פעילות ומדי פעם הסבו את תשומת ליבו לכיוונכם והיו מוכנים לצלם. אם הצלחתם באותה הזדמנות להצחיק אותו, נהדר! גם תמונה בה ילדכם אינו מסתכל הישר אל תוך העדשה היא תמונה מצוינת אם תפסתם מספיק פנים והבעה.

צילום ילדים טיפ 2: התקרבוצילומי ילדים

אם יש לכם עדשת זום, התרחקו קצת על מנת לתת לילדכם מרחב להתבטא ולהשתחרר. עכשיו התקרבו באמצעות פונקציית הזום.

צילום ילדים טיפ 3: תנו לאור לעבוד לטובתכם

נסו לנצל את תאורת היום אבל הימנעו מצילום בשמש ישירה אשר תגרום להצללות לא מחמיאות ובפרט עיגולים כהים מתחת לעיניים והסנטר. יתרה מכך, אם הסביבה מוארת על ידי השמש וילדכם נמצא בצל רצוי להשתמש בפלאש על מנת לספק תאורת מילוי, אחרת פניו יצאו חשוכים.

צילום ילדים טיפ 4: מלאו את התמונה בנושא הצילום

נסו למלא את מרחב התמונה בילד. אם רציתם להדגיש הבעת פנים הקדישו כ- 2/3 ממרחב התמונה לפלג הגוף העליון כלומר, מהשליש העליון של הזרועות ועד הראש. הותירו מעט מרחב מעל הראש ומעבר לכתפיים על מנת שאם תרצו לפתח הגדלה בעתיד התמונה לא תיחתך. אם ילדיכם "בתנועה" או בעשייה מעניינת צלמו אותו לאורך מקצה לקצה.

טיפים לצילום ילדיםצילום ילדים טיפ 5: חשבו על הרקע כתפאורה

אם הרקע נועד להיות חלק מהתמונה (למשל כאשר הרקע מוסיף לאווירה) נסו לשלב אותו תוך שימת דגש על הפרופורציה בינו לבין ילדכם. אם הרקע אינו מעניין, התקרבו לילדכם (אם יש עדשת זום השתמשו בה) ומלאו את מרחב התמונה בילדכם.

צילום ילדים טיפ 6: הזהרו מעב"מים

עב"מים שאלתם? כן, אני מתייחסת כעב"ם לכל עצם בלתי מזוהה המבצבץ בתמונה מסביב לגוף המצולם. למשל, עמוד הנמצא מאחורי ילדכם בעת הצילום אולי נראה רחוק וחסר חשיבות במציאות. בתמונה הוא יבצבץ מעל לראשו של הילד ויראה כעצם זר המגיח מן הגוף. השתדלו לבחון את התמונה מתוך העדשה או המוניטור לפני הצילום ולזהות עב"מים. אם מצאתם, שנו מעט את זוית הצילום.

צילום ילדים טיפ 7: אביזרים כקישוט

אביזר הוא למעשה כל דבר שיוצר "תעסוקה" לילדכם או עניין נוסף בתמונה. זה לא חייב להיות אפילו עצם שאוחזים. זה יכול להיות שולי השמלה, שריכת נעליים וכדומה. הפעילות עצמה (באמצעות האביזר) יוצרת ענין בתמונה. כמובן שגם כובע, פרח ובעל חיים לדוגמא יכולים לקשט את התמונה וליצור ענין.

צילום ילדים טיפ 8: תנו לילדכם לראות את התמונה

כל תגרמו לו לרצות לשתף פעולה. הצילום יהפך לדבר שעושים ביחד, ואז אולי תשמעו הרבה "אמא תראי אך אני....." - קליק - תפסתם תמונה נהדרת!

צילום ילדים טיפ 9: צלמו את ילדיכם מגובה העינייםmhkuo hksho

צילום מגובה נמוך מדי יגרום להם להיראות כמו "ענקים" בעלי סנטר גדול מדי ועיניים קטנות. וההיפך, צילום מגבוה יגרום להם להיראות "גמדים".

צילום ילדים טיפ 10: הטיפ הכי חשוב הוא סבלנות

הכנסו לקצב שלהם, הקשיבו להם, אולי יש להם סיפור לספר שמצחיק אותם, גרמו להם ליזום ולרצות להשתתף. הסבלנות תחזיר את עצמה שבעתיים.

הצילום הוא אחד המתנות היפות שהעניקה לנו הטכנולוגיה. הוא מאפשר לנו לעצור את הזמן ולהנציח את הרגעים המרגשים אותנו. כבר היום אתם מתרגשים כל פעם מחדש כאשר אתם מעיינים בתמונות של המשפחה, החברים והילדים. תארו לעצמכם איך תרגישו בעוד 20 שנה...

אתם מוזמנים לכתוב אלינו עם שאלות נוספות.

שלכם,

אפרת גל און
סטודיו פרפרים בבטן
צילום הריון, ילדים ומשפחה