יוגה בהריון

יוגה בהריון

יוגה הינה תרבות גוף. תירגול יוגה מאפשר תפקוד מאוזן של כל מערכות הגוף עד לבריאות מקסימלית. מנקודת מבטי, כפי שכל בגד נושא "אטיקט" המדריך את המשתמש לשמירה נכונה על המוצר, כך מאפשרת יוגה שמירה מקסימלית על בריאותו הפיזית, המנטלית והנפשית של האדם. צמיחה ברמת המודעות הינה פועל יוצא.

נתחיל בבחירת המקום לצילום הריון

ההתפתחות לתוך ראיית עולם רחבה יותר וההכרות עם עולמנו הפנימי מובילות להבנה, קבלה, ולרגעים ארוכים יותר של שלוות נפש.

לפני כ-15 שנה נחשפתי לדרך היוגה וההתלהבות שחשתי לא נבעה מחדוות הגילוי של משהו חדש אלא מתוך שמחת החיבור למשהו כל כך מוכר, כאילו היה רדום ועכשיו מתעורר, כמו געגוע שמצא את אהבתו. סוג של מנוחה. עם השנים שמעתי עוד ועוד התייחסויות דומות מאנשים שהתחברו לדרך זו.

במהלך הלמידה התוודעתי לחכמה הבסיסית הקדומה, המאפשרת התמודדות קלה יותר בחיי היום יום מול עצמי ומול הסביבה הקרובה והרחוקה.

הטלטלה העזה ביותר שחוויתי התרחשה זמן קצר לאחר הלידה הראשונה. "ראיתי" את התהום המכונה "דיכאון אחרי לידה", נחרדתי מהמחשבה על איבוד המרכז המוכר לטובת אמהות ותו לא... אך היו לי כלים להבנה. איבדתי את המרכז שלי, לטובת מרכז חדש, רחב יותר (בעל מימוש מוחלט של שרות בלתי אנוכי).

בעזרת ידיעת תהליכי ההכרה המשכתי בדרכי עם עוצמה חדשה המתגלה, אחרי תקופה זו או אחרת, לכל אישה ההופכת לאם.

מתוך אותה מדרגה דרמתית אני חווה היום סוג של שליחות עבור נשים באשר הן.

כולנו אחד. קודם כל ואחרי הכל. אבל בהתגלות הארצית אנחנו המון חלקים.. במסגרת החלקים קיימים גברים, קיימות נשים. מתוך כך יש מקום להתאים את תנוחות היוגה הבסיסיות, הקדמוניות, לגוף האישה המורכב, בעיקר גוף האישה המודרנית.

האישה החיה בחברה המודרנית איבדה, כמעט לגמרי, את החיבור בין המוח לשרירי קרקעית האגן, המהווים את הבסיס היציב למערכת התמיכה הפנימית.

נשים בכלל, ונשים בהריון בפרט, מגלות במהלך תרגול יוגה נשית את העוגן הפנימי ממנו הן פועלות החוצה, נתמכות פיזית ונפשית. הבנת הגוף המחודשת מאפשרת בדיקה סקרנית של טווחי התנועה הנכונים ועצירה במקום הנכון, כל אישה לגופה.

מתוך התבוננות בנשים, במהלך שעורי היוגה הנשית, נצפים תהליכי גילוי אישיים המובילים אותן בסוף השעור לחדוות הגילוי.

התרגול משפר את גמישות האגן והגוף כולו כהכנה ללידה, מקל על כאבי גב, מחזק את שרירי רצפת האגן ומתוך כך את היציבות כולה, ממריץ את מחזור הדם וכן מונע ומקל תופעות כגון צרבות, בצקות, נדודי שינה וכו'.

החיבור אל רוח היוגה, דווקא בתקופת הריון, מאפשר לאישה לחוות את אחת מאמיתות היוגה כי ביקום הנגלה אין שום דבר מוחלט, וכי זוגות הניגודים קיימים בכל דבר. הבנה וקבלה של השינויים העצומים המתרחשים בתקופה זו, תאפשר גישה אל הטבע הפנימי השקט (זה שמעבר לכל שינוי), ומתוך כך לידת עתיד חדש נפלא, מלא בהגשמה עצמית.

ועוד חומר למחשבה:

במילה אישה חבויות שתי מילים: אש ו-ה' (אולי סוג של תנור אלוהי?)

במילה השניה בצמד המילים "אישה הרה" חבויות שתי מילים הר ו- ה' (אולי הר קדוש שגדל ומתעצם ונישא ע"י האישה יותר מתשעה חודשים?)

תודה למורי בארגון שיבננדה ליוגה וודנטה. תודה למורתי מירה פדן-ארצי, מחברת שיטת היוגה הנשית.

-תמי אריאלי, נשואה ואם לשתי בנות
-מדריכה יוגה קרוב ל-13 שנה
-מלמדת ב"אלהיוגה" בנמל ת"א וכן באופן פרטי בביתה (נשים, נשים בהריון ומלווה נשים כתמיכה לטיפולי פוריות)
-0524-429700, 03-5445178