היתרונות והחסרונות לשימוש במצלמות SLR

צילום SLRניתן להבדיל בקלות בין מצלמות SLR דיגיטליות (מקצועיות וסמי-מקצועיות) לבין מצלמות Point and Shoot סטנדרטיות (קומפקטיות). עבור רבים, מצלמות ה- SLR הינן פופולריות יותר מהקומפקטיות והסיבה העיקרית לכך היא איכות הצילום. אבל חשוב לציין כי בדרך כלל, מצלמות SLR יקרות בהרבה ממצלמות קומפקטיות ולכן חשוב להבין מראש מהם ההבדלים בין מצלמות SLR דיגיטליות לבין מצלמות ה-Point and Shoot הקומפקטיות. ישנן יתרונות וחסרונות בשימוש במצלמות SLR דיגיטליות, אך עם זאת, היתרונות עולות בהרבה על החסרונות למי שבאמת חובב צילום ורוצה לשמר רגעים של יופי דרך עדשת המצלמה.

יותר גמישות

היתרון החשוב ביותר של מצלמות ה-SLR הינו היכולת והגמישות להחליף עדשות. ישנן סוגים רבים של עדשות שניתן לעשות בהן שימוש עם מצלמות SLR ולקבל תוצאות מצויינות. למשל, אם רצית לצלם נוף, ניתן לבחור בעדשה רחבה במיוחד. באופן דומה, אם רצית להתמקד באובייקט או בן אדם, ובאותו העת להתעלם מהרקע, ניתן לבחור בעדשה טלסקופית. אם ברצונך להתמקד בעצמים זעירים, עדשת מקרו תהיה אידיאלית.

בשנים האחרונות, יצרני העדשות אפילו מיצרים עדשות איכותיות שמכילות בתוכן יותר מתכונה אחת, כלומר אפשר לצלם בעזרתן נופים וטבע וגם להתמקד באובייקטים ספציפיים ו"לטשטש" את רקע התמונה. ישנם קורסי צילום רבים בהן ניתן ללמוד להשמש במצלמות ה-SLR ושלל עדשותיהן, כדי להפיק מהן את מיטב התמונות.

איכות התמונה

ללא ספק, איכות התמונה של מצלמות ה-SLR טובה יותר מאיכות התמונה של המצלמות הקומפקטיות. אפילו אם למצלמה הקומפקטית יש יותר פיקסלים מלמצלמת ה-SLR (או "מגהפיקסל"), מצלמת ה-SLR תפיק תמונות איכותיות יותר מאשר המצלמה הקומפקטית וזאת מכיוון שנתון כמות הפיקסלים אינו מדד לאיכות התמונה אלא רק לגודל התמונה. מדדים חשובים יותר לאיכות הינן טיב העדשה, וגודל/רגישות הסנסור של המצלמה – אז קחו זאת בחשבון כשאתם משווים בין מצלמות SLR.

ביצועים יותר טובים

בהשוואה למצלמות הקומפקטיות, למצלמות ה-SLR יש ביצועים טובים יותר מבחינת מהירות הפיקוס, זמן ההמתנה בין תמונה לתמונה, היכולת לצלם מספר תמונות ברצף (Continuous Shooting), ולרוב (כמובן תלוי בעדשה) גם יכולת טובה יותר לעשות זום על אובייקטים רחוקים. על אף שעל פניו, נראת מצלמת ה-SLR קשה לתפעול, שימוש במצלמה במצב "אוטומטי" אינו דורש כמעט ידע מהצלם (כלומר המצלמה עושה את כל העבודה באופן אוטומטי) ומעבר לכך, לרוב הפונקצויות המשמעותיות לצילום אמנותי יש כפתור יעודי על גוף המצלמה.

חסרונות לשימוש ב-SLR

כמובן שיחד עם היתרונות של מצלמות ה-SLR, ישנן גם חסרונות שחשוב לציין. נתחיל במחיר, שלרוב הוא הסיבה שבגללה הרבה אנשים מחליטים לא לקנות מצלמת SLR. למחיר כמעט ואין גבול, כלומר, הוא מתחיל בכמה אלפי שקלים בודדים ומגיע לעשרות ואף מאות אלפי שקלים. לרוב, את גוף המצלמה קונים בנפרד מהעדשה, וכל אחד מהם אינו "זול" בהשוואה לקומפקטיות.

מעבר למחיר יש את אספקט הגודל הפיסי והמשקל. לא רק שגוף המצלמה גדול וכבד, אלא גם כאשר מחברים גם את העדשה, המשקל נהיה משמעותי אף יותר. זה גם אומר שלא ניתן לקחת את המצלמה איתך לכל מקום כמו שלוקחים מצלמה קומפקטית בכיס. ועל כן, אם התעצלת לקחת איתך את המצלמה (בגלל הגודל ו/או המשקל), אז יתכן ותפספס/י רגעים יפים של הילדים, נופים מרהיבים שראית בזמן טיול, או סתם רגע טוב עם החברה...

לכן, אם אתם יכולים להרשות לעצמכם מצלמת SLR דיגיטלית לצד מצלמה קומפקטית, הרי שתוכלו להינות משני עולמות הצילום, קרי, צילום איכותי ויצירתי מחד וצילום זמין וקל מצד שני. והחשוב מכל – לעולם אל תפסיקו לצלם :-)

להתראות בסטודיו,

אפרת.
סטודיו פרפרים בבטן
צילום הריון, ילדים ומשפחה