עיסוי תינוקות

מאת גלית טל, מנחת סדנאות ומטפלת

תרומת העיסוי לאם ולתינוק

ראשית, חשוב לי להבהיר את מקור עיסוי התינוקות שכיום מאוד נפוץ, ובצדק. עיסוי התינוקות קדום מאוד והוא מגיע אלינו היישר מתרבויות המזרח. כאשר האם הטרייה חזרה לאחר הלידה אל משפחתה הגדולה (חמולה), הסבתות בחמולה (בעלות הניסיון) סייעו לה להתאקלם לאחר הלידה ולימדו אותה את מלאכת ההורות שחלק בלתי נפרד ממנה היה עיסוי התינוקות, וכך העיסוי עבר מדור לדור. בימינו ישנה חזרה אל הדברים הטובים והמיוחדים שהטבע מציע לנו מתוך הבנה שזו הדרך הנכונה והטובה ביותר לגדל את ילדנו וגם לנו בתור אמהות יש יתרונות שאני ארחיב עליהם בהמשך.

את בוודאי שואלת את עצמך מדוע כל כך חשוב לעסות את התינוק?

אז ככה, חשוב להבדיל בין עיסוי תינוקות לבין עיסוי של מבוגרים. עיסוי למבוגרים נועד להרגיע, להרפות שרירים תפוסים ולהפיג מתחים. לעומת עיסוי התינוקות שנועד בעיקרו להבעת אהבה לילדנו.

חשיבות המגע ותרומת המגע לתינוק חוש המגע מתפתח כבר בבטן, כאשר אנו מלטפות את הבטן בעת ההיריון, העובר מרגיש את חום הידיים ואת המגע שלנו. בעת ההיריון העובר מוקף במגע של נוזל הרחם, ולאחר הלידה המגע החמים של נוזל הרחם מאוד חסר לתינוק והוא מתגעגע אליו וחשוב שנשלים לו את החסר. המגע מרגיע את התינוק, נותן חום, ביטחון, תחושה של "אני קיים", ומחזק את הקשר בין ההורה לתינוק.

העיסוי יוצר קרבה בין ההורה לתינוק, חשוב לדבר אל התינוק בזמן העיסוי ולהסביר לו את כל מהלכי העיסוי. בתחילה לבקש רשות לעסות אותו ולהבחין בתגובתו, פעולות אלה פותחות את ערוצי התקשורת בין ההורה לילד כבר בגיל כה צעיר. התינוק מבין שזמן העיסוי זהו זמן יקר מאוד שמפנים במיוחד עבורו, מעבר לזמן הטיפול הרגיל (אמבטיה, החלפה, האכלה ועוד), זה הזמן שלנו להסביר כמה אנחנו אוהבות, וזה הזמן שלנו להיות רק עם ילדנו. חשוב לשלב את העיסוי כחלק מהריטואל היומי, רצוי לשלב לפני או אחרי האמבטיה, בשעות הערב לפני השינה. העיסוי היומיומי תורם לתינוק לתחושת ביטחון, התינוק בטוח שיש מי שדואג לו ואוהב אותו ונותן לו חום ואהבה באופן קבוע ולכן הוא רגוע יותר, שלו יותר, שמח, חייכן והוא הופך להיות אדם שטוב לו היכן שיימצא כי קיימת בו תחושת הביטחון שהוא תמיד מקבל. לא תהיה לו בעיה להתחלק, כי הוא יודע שלא חסר לו, והוא מכיר את הקבלה והנתינה ולכן גם לא יהיה מפונק (פינוק בדר"כ מגיע ממחסור, וכאשר לאדם חסר הוא תמיד ידרוש עוד) ולכן תינוק שמקבל מגע יגדל להיות אדם מפותח, רגיש לעצמו ולזולת ובטוח בעצמו.

ומעבר לכל התרומה הרגשית הזו, קיימת גם תרומה פיסית כמובן. מחקרים מוכיחים שכאשר התינוק מקבל מגע מופרש הורמון שתורם להתפתחותו הפיסית. העיסוי תורם לחיזוק המערכת החיסונית, מסייע לחילוף חומרים, מסייע לתפקוד מערכת העיכול ולכן יעיל לבעיות גזים בחודשים הראשונים. תורם לטונוס שרירים מאוזן ומשמר את גמישות התינוק. התינוק מסגל לעצמו סדר יום טוב יותר ולכן גם ישן טוב יותר בלילה.

מתי להתחיל לעסות?

חשוב להתחיל לתת מגע לתינוק החל מימיו הראשונים, מגע ראשוני זה אומר ליטופים חמים ומלאי אהבה לאורך כל גוף התינוק החל מהכתפיים וכלפי מטה עד כפות הרגליים. יש להניח את שתי הידיים שלנו על כתפיי התינוק ולהחליק כלפי מטה, יש לשים לב שהמגע יהיה מלא ולא מגע רופף, ילדנו ירגיש בהבדל. כאשר התינוק נולד הוא עובר עיסוי אינטנסיבי מאוד בתעלת הלידה ולכן נתחיל לעסות אותו רק אחרי שימלאו לו חודש ימים, ועד אז נלטף בלבד. תינוק שנולד בניתוח קיסרי ניתן לעסות לפני גיל חודש.

האווירה בזמן העיסוי

רצוי ליצור אווירה טובה ורגועה לפני תחילת העיסוי. ראשית, תדאגי לעצמך למקום נוח לעסות, חשוב מאוד שתשבי בנוח בעת העיסוי, את יכולה לשבת על שטיח ולהישען על כריות נוחות. כדאי לעמעם אורות, להדליק נרות. לשים מוזיקת רקע מרגיעה. להבעיר שמן במבער, ניתן להבעיר 1-2 טיפות של שמן לבנדר שידוע כמרגיע מאוד. בחורף וודאי שהחדר יהיה חמים, ובקיץ ניתן לצנן את החדר אך לא יותר מידי כי העיסוי נעשה ללא בגדים. הניחי את השמן לעיסוי בתוך קערת מים חמים, כדי שמגע השמן יהיה נעים לתינוקך, וכמובן חממי את השמן על ידייך לפני שאת מעסה, ובדקי שהוא לא חם מידי. חשוב לעסות עם שמן על בסיס צמחי בלבד, רצוי שמן שקדים.

כיצד יתרום לך העיסוי?

אווירת העיסוי שיצרת בבית תגרום לך להרגיש תחושות טובות של שמחה ואהבה. ובנוסף פעולת העיסוי לתינוק תרגיע אותך מאוד, ואת תרגישי טוב עם הנתינה שלך ללא תנאי. ולאחר מספר חודשים תתחילי לקבל משוב מתינוקך, תגלי שיש לך תינוק חייכן, רגוע, ושלו, בעל סדר יום נוח, תינוק שמתפתח היטב, תינוק שיודע שאוהבים אותו, בטוח באהבה שלך כלפיו והוא יתחיל להחזיר לך גם כן אהבה.

מדוע חשוב לעבור הדרכה מקצועית לעיסוי תינוקות?

בסדנאות לעיסוי תינוקות תלמדי כיצד לעסות את כל חלקי גופו של תינוקך בדרך הנכונה ביותר לך ולתינוקך. תקבלי הנחיה כיצד יהיה לך הכי נוח לעסות ומה התנוחות לעיסוי שיהיו הכי נוחות לתינוקך. תלמדי אילו איברים ניתן לעסות ואילו איברים אסור לעסות. תלמדי באילו מקרים לא ניתן לעסות את התינוק. בדר"כ תקבלי טיפים שיעזרו לך לטפל בבעיות גזים ובכאבי בטן של תינוקך ע"י העיסוי, תקבלי תרגילי התעמלות פשוטים וחביבים במיוחד על תינוקות, שישמרו את גמישות תינוקך. ובנוסף תוכלי לתרגל את תנועות העיסוי עם המדריכה עד שתרגישי שליטה במלאכת העיסוי.

וזכרי תמיד, העיסוי מהווה זמן איכות לך ולילדך, העיסוי מהווה השקעה לטווח הארוך, וזוהי דרכך להביע את אהבתך הגדולה.

בהצלחה,

גלית טל, עוצמת הנגיעה - סדנאות לעיסוי תינוקות, עיסוי נשים בהריון ולאחר לידה, טיפוליי רייקי ופרחי באך
גלית: 052-456-0726