איך עורכים סרטי וידאו מבלי להיות סטיבן שפילברג: סרטי וידאו בשיטת עשה זאת בעצמך

לא בטוחה מה איתכם, אבל לקראת לידתו של בני הראשון שלחתי את בעלי לקנות מצלמת וידאו טובה במטרה לתעד בכל מדייה אפשרית (הרי אני כבר צלמת הריון וילדים - סטילס) את חיי המשפחה שלנו. אני כילדה אמנם לא אהבתי להצטלם אבל כיום אני יודעת להעריך את החשיבות לתיעוד הפרקים היפים בחיינו. אני יודעת שיום אחד נשב כל המשפחה ונצחק ונתפעל מ"איך היינו פעם". ואם כבר עושים סרט, אז בואו נעשה אותו כמו שצריך!

אני במקצועי צלמת הריון וילדים, לא צלמת וידאו בכלל, לכן הכלים שעומדים לרשותי לעריכת סרטונים הם הכלים שיש לכולנו בבית ומותקנים כבר במחשב הביתי של כולנו.

אוקיי, אז בואו נתחיל. מה צריך?

מחשב עם תוכנת Windows, יש!
Windows Movie Maker – יש לכולנו כבר מותקן אוטומטית במחשב.
זה הכל! מפה והלאה נותר רק להיות יצירתיים.

מתחילים:

1. פיתחו את תוכנת Windows Movie Maker :
Start -> Programs -> Accessories -> Windows Movie Maker

2. בראש המסך מצד שמאל ישנו תפריט - 1, 2, 3

3. נתחיל בתפריט מספר 1: Import Video

א. בתפריט מספר 1 ביחרו "Import Video" ויבאו את הסרטון שאותו אתם מעוניינים לערוך.

ב. כעת, תופיע תמונה של הסרט במרכז המסך (יתכן והתוכנה פיצלה את הסרט לכמה חלקים, ואז תראו כמה תמונות – לא לדאוג זה בסדר גמור).

ג. בתחתית הדף יופיעו ריבועים לבנים. יתכן ובמקום ריבועים לבנים יופיעו שלוש שורות כחולות - גם זה מאה אחוז.

ד. אם בתוכנה שלכם מופיעים ריבועים לבנים, הקליקו על התמונה של הסרט ותוך כדי לחיצה גררו את התמונה לריבוע הראשון (משמאל). כעת, לחצו על כפתור "Show Timeline" המופיע מעל הריבוע שאליו גררתם את הסרט.

אם התוכנה פיצלה את הסרט לכמה חלקים, סמנו את כל חלקי הסרט וגררו אותם לריבוע השמאלי (התוכנה תפזר אותם בין הריבועים השונים).
אם במקום ריבועים לבנים הופיעו שלוש שורות כחולות, גררו את הסרט לקצה השמאלי של השורה שנקראת "Video".

4. כל הכבוד! הגענו לתפריט מספר 2: Edit Movie
כעת, הגיע הזמן לערוך פתיח.

א. לחצו על "Make titles or credits"

ב. מבין האפשרויות השונות ביחרו ב-"Add title at the beginning of the movie"

ג. ביחרו שם לסרט שלכם. יש לכם את האפשרות לשנות את האנימציה של אופן הופעת הכותרת על ידי לחיצה על "Change the title animation". ניתן גם לשנות צבע ופונט על ידי לחיצה על "Change the text font and color".

ד. אם סיימתם לעצב את הכותרת לחצו על "Done, add title to movie"

ה. רוצים לראות איך יצא לכם? לחצו על כפתור ה-play מעל הסרט.

ו. במידה והתוכנה פיצלה את הסרט לכמה חלקים (ראה סעיף מספר 1), ניתן לשלב אפקטים למעבר מקצועי בין קטע סרט אחד לשני. זה חשוב, משום שזה מעדן את המעברים והחיבורים בין קטעי הסרט. איך עושים את זה? - לחצו על "view video transitions" בתפריט מספר 2 ובחרו את האפקט הרצוי, סמנו אותו בעזרת העכבר וגררו אותו אל בין שני הקטעים הרצויים.

ז. כעת ניתן להוסיף כתוביות לסוף הסרט. לחצו על "Make titles or credits" ואז לחצו על "Add credits at the end of the movie". עכשיו, בדומה למה שעשינו קודם, ערכו את הכתוביות. תנו לעצמכם קרדיט וציינו מי ערך את הסרט, מי כיכב בסרט, וכו'. כשסיימתם, לחצו על "Done, add title to movie"

5. תפריט מספר 3: Finish Movie
כמעט סיימתם. כל מה שנשאר הוא לשמור את הסרט שערכתם.

א. לחצו על "save to my computer" בתפריט 3. בחלון שנפתח תנו שם לסרט ובחרו מקום מתאים לשמור את הקובץ. לסיום לחצו "next".

ב. התוכנה תשאל אתכם באיזה איכות לשמור את הסרט. אני תמיד מעדיפה לשמור באיכות הכי גבוהה על מנת שמאוחר יותר ניתן יהיה לצרוב את הסרט על DVD ולצפות בטלויזיה באיכות טובה. שמירה באיכויות נמוכות מתאימה לצפייה דרך המחשב.

טיפ! כדאי לשמור באיכות גבוהה משום שלשמור אח"כ באיכות ירודה תמיד ניתן, אך לא ההפך!

לשמירה לחצו על “show more choices” ואז על "other settings". בתפריט שליד, ביחרו ב-DV-AVI על מנת לשמור באיכות מקסימלית. בצד ימין למטה (היכן שכתוב "movie file size") ניתן לראות מה יהיה גודל הקובץ. אם הוא גדול מדי עבורכם, ביחרו באופציה אחרת שתופסת פחות מקום על המחשב. כמובן שאיכות מקסימלית תופסת הכי הרבה מקום על המחשב, אז אני מציעה לצרוב על DVD ולפנות את המקום במחשב.ככל שהקובץ קטן יותר, האיכות נמוכה יותר.

ג. לסיום לחצו "next" וכל שנותר הוא להינות !!!

אפרת גל און
צלמת הריון ילדים ומשפחה (סטילס :-)
סטודיו פרפרים בבטן