השפעת פרחי באך במהלך הריון, לידה, ולאחר הלידה

מאת גלית טל, מנחת סדנאות ומטפלת

החלטתי במאמר זה קודם כל לעשות קצת סדר לגבי פרחי באך, רובנו שמענו את המושג , אך אנחנו לא יודעות במדויק מהן התמציות ולמה הן משמשות. ובכלל איך הן יכולות לעזור לנו בשלב ההריון והלידה בשלב בו אנחנו כל כך רגישות וזקוקות לחיזוקים.

קצת רקע על תמציות פרחי הבאך

קיימות 38 תמציות אנרגטיות אשר מופקות מפרחים, עצים ומי מעיין. ניתן לטפל בעזרת התמציות במצבים שונים בחיינו כגון: פחדים/חרדות, כעסים, עצבים, התפרצויות, התרגשות יתר, שינויים, חוסר ביטחון, טראומות ודיכאון. לכל תמצית קיים תדר אנרגטי שמשפיע על החסימות שנוצרו בגוף ובנפש והן מסייעות לשחרור החסימות ולאיזון הגוף והנפש. הסרת החסימות בגופנו מאפשרת פתיחות לתובנות ולמימוש עצמי גבוה יותר. תמציות פרחי באך מתאימות לטיפול בכל גיל מפעוטות ועד למבוגרים ובטוחות לשימוש בהריון ובהנקה.

מיהו ד"ר באך

ד"ר אדוארד באך היה רופא, איש מדע, חוקר, פילוסוף, והומיאופת שחי באנגליה. במהלך עבודתו כרופא ראה שחולים חוזרים שוב ושוב עם אותה מחלה והבין שהרפואה הקונבציונלית מטפלת רק בסימפטום הפיסי ולא בשורש המחלה. באך הבחין בעבודתו שחולים במחלה זהה הם בעלי אופי ואישיות דומה והבין שהגורם למחלות הוא הנפש. באך היה בין הראשונים שהתייחסו לשילוב בין הגוף והנפש כגורם למחלות, ולכן חיפש אחר תרופה יעילה ופתרון לשורש המחלה של מטופליו ופיתח שיטה טבעית שנקראה על שמו פרחי באך.

וכעת לאחר שקיבלת קצת רקע אסביר לך כיצד ישפיעו עלייך התמציות במהלך ההריון, הלידה ולאחר הלידה.

התמציות מסייעות בשלב ההריון למספר מקרים והן מותאמות באופן אישי עפ"י הצורך של כל מטופלת. התמציות מקלות על הבחילות בתחילת ההריון, ובהמשך כאשר ההורמונים "משתוללים" בגוף ולעיתים יש תחושות של כעס, עצבים ואי שקט , התמציות מרגיעות. רבות מאיתנו לא ממש אוהבות את הגוף שלנו שמשתנה לנו ברגע מול העיניים חלקנו חוששות שהוא לא ישוב להיות מה שהיה, ולעיתים במהלך ההריון קשה לנו לקבל את עצמנו למרות שכל הסובבים אותנו חושבים שדווקא עכשיו אנחנו הכי מדהימות, התמציות יסייעו בקבלת השינויים באהבה.

לפני הלידה

ישנן נשים בדר"כ בהריון הראשון שסובלות מחרדות מפני הלידה, עולות שאלות רבות, איך תעבור הלידה שלי,מתי אדע מתי להגיע לבית היולדות ועוד שאלות ומחשבות טורדניות אחרות, התרגשות יתר, דאגות, פחד מפני ההתקרבות לאמהות. התמציות מסייעות לאזן מצבים אלה, רצוי להתחיל לטפל בחרדות כחודשיים לפני הלידה (במידה וקיימות חרדות, תתפלאו יש נשים שגם לא מפחדות כלל).

בלידה

לעיתים במהלך הלידה ישנן יולדות שנכנסות למצב של פאניקה, ובמצב כזה הגוף "קפוא" ולכן הלידה לא מתקדמת וזה מצב שיכול להלחיץ יותר את היולדת. נטילת התמציות מרגיעה ומרפה את הגוף ותורמת ללידה קלה רגועה יחסית.

לאחר הלידה

התמציות מסייעות באיזון הרגשות שלאחר הלידה. התמציות תומכות כאשר קיימת חרדה ודאגת יתר לתינוק, דיכאון או דכדוך קל שמופיע בדר"כ לאחר הלידה, עייפות נפשית ופיסית, קושי בהסתגלות לשינויים ועוד.

כיצד מתבצע הטיפול? ואיך משתמשים בתמציות?

רובנו כמו שהזכרתי מכירות את המושג פרחי באך, אך לא כולנו יודעות איך מטפלים בעזרת התמציות? וכיצד נוטלים אותן? ראשית, הטיפול מתבצע ע"י שיחה ואבחון. זה המקום שלך לספר ולשתף בחוויותייך במהלך ההריון או לאחר הלידה. בעזרת השיחה אני מתאימה את התמציות שמתאימות במיוחד למצבך הנוכחי. בסיום הטיפול ניתן בקבוקון טיפולי לשימוש אישי, יש ליטול 4-5 פעמים ביום חצי טפטפת בכל פעם. הבקבוקון הטיפולי מספיק בדר"כ ל-10 ימים עד שבועיים.

כתבה באדיבות:

גלית טל, עוצמת הנגיעה - סדנאות לעיסוי תינוקות, עיסוי נשים בהריון ולאחר לידה, טיפוליי רייקי ופרחי באך
גלית: 052-456-0726