חשיבות הצחוק במהלך הריון

ההריון הוא חוויה שקשה מאוד לתאר במילים. תשעה חודשים של גוף שמשתנה, של התרגשות, של רגעים מפעימים, של ציפייה ופחד, ולא מעט רגעים של לחץ וכאב. כל אישה חווה את ההריון קצת אחרת, אבל בסופו של דבר כולנו נמצאות בחודשי ההריון פחות או יותר באותה הסירה, וזה מרגיע ומנחם לראות ולשמוע מאחרות, להבין שמה שקורה לך נורמלי ותקין, ושאת לא לבד.

סדנאות גיבוש לנשים בהריון

סדנאות גיבוש לנשים? דווקא בזמן ההריון? מדובר הרי במשהו כל כך פרטי, שהוא בינך לבין בן זוגך, משפחה חדשה שאתם יוצרים יחד ושהיא אך ורק שלכם. אבל כאמור, כל כך הרבה נשים עוברות חוויה דומה, ואת מה שאת מרגישה ועוברת אולי לא תצליחי אפילו להסביר לבעלך, והן מיד יבינו. זה מרגיע ומעודד, ותחושת התמיכה הנשית הזאת בזמן ההריון יכולה לעשות לך רק טוב.

סיבה נוספת ומהנה במיוחד להתגבש עם נשים נוספות בזמן ההריון היא חשיבות הצחוק בזמן ההריון. מסתבר שלצחוק יש שלל יתרונות בריאותיים חשובים, באופן שוטף בחיים בכלל ובזמן ההריון והלידה בפרט, כך סדנאות צחוק או יוגה צחוק למיניהן יכולות ממש לתרום למצבך הבריאותי בזמן ההריון וללידה תקינה וקלה יותר.

קל יותר לצחוק ביחד

מי שהמציא את היוגה צחוק הוא רופא הודי, שבהסתמך על יתרונות בריאותיים מוכרים של הצחוק, פיתח שיטה קבוצתית לתרגול צחוק. היתרונות של הצחוק מגיעים כאשר הצחוק הוא אמיתי ומשוחרר, ומגיע מכל הלב, וכאן כוחה של סדנת גיבוש לתרגול השיטה.

כולנו יודעים לצחקק בינינו לבין עצמנו, אבל הוגה השיטה מצא שכשמתחילים לצחוק, בהתחלה מן הסתם הצחוק יהיה מעט מזויף ומאולץ. דווקא קשר העין שיווצר ביניכם לבין אנשים אחרים, במיוחד זרים, יהפוך את הצחוק שהתחיל באופן לא טבעי לאמיתי, גדול ומדבק.

ומהם באמת אותם יתרונות של צחוק שכל כך חשובים להריון? ראשית, הצחוק משחרר הורמונים כמו אנדורפין, שמעלה את מצב הרוח ומשכך כאבים, ודופמין, שגם הוא תורם לתחושה הטובה ומרגיע סטרס וחרדה. הצחוק גם תורם לזרימת החמצן בגוף, מרחיב את כלי הדם וכך משפר את תפקוד הלב, ומדכא ייצור של הורמוני סטרס שמחלישים את המערכת החיסונית.

חשיבות גדולה נוספת של הצחוק בשעת הלידה היא שהוא תורם לכיווץ הרחם וכך להתקדמות תקינה של הלידה. נשים רבות שמתרגלות צחוק במהלך ההריון משתמשות בטכניקה זו גם בזמן הצירים, ללידה קלה וטבעית יותר, ובטח גם משעשעת הרבה יותר.

תהני!