תאורת סטודיו, למה כדאי להשקיע

רבים שואלים את עצמם למה כדאי בכלל לטרוח ולהתאבזר בתאורת סטודיו מקצועית? הרי זו השקעה כלכלית נכבדת ונדרש שטח עבודה גדול על מנת להפיק תוצאות טובות. אם כן, איפה ההצדקה?

ההצדקה, למביני עניין, היא בתוצאות! האיכות והשליטה שמקנה תאורת סטודיו טובה מצדיקים את ההשקעה וצלם מיומן יכול להפוך תמונה רגילה לתמונת דוגמנות איכותית. הדבר נכון על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בצילום אנשים בכלל, ובפרט צילום הריון, צילום תינוקות וצילום פורטרט שהם תחום הצילום שלי.

ישנם מספר שיקולים בבחירת תאורת סטודיו מתאימה. כאשר מתייחסים לתאורת סטודיו יש להבחין בין שני סוגי תאורה: תאורה קבועה ותאורת פלאש. אף על פי שלתאורה קבועה יש שני יתרונות משמעותיים, לא ניתן להתעלם מן החיסרונות, בעיקר כאשר מדובר בצילום אנשים.

היתרון הראשון בשימוש בתאורה קבועה הינו המחיר. תאורה קבועה זולה יותר! היתרון השני - הצלם רואה מיד את התוצאה הסופית, כלומר היכן יפלו הצללים והאורות.

החיסרונות העיקריים בתאורה קבועה הם שתאורה קבועה מפיקה אור שאינו מאוזן לאור יום והחיסרון הגדול ביותר הוא שחם חם חם!!! - תאורה קבועה מפיקה המון חום! וכאשר מדובר בצילום אנשים או צילום הריון, הדבר אינו מקובל... בבקשה צלמים, אל "תבשלו" את הלקוחות שלכם, זיעה זה לא אביזר דקורטיבי! כך למשל, בצילום תינוקות וילדים או צילום הריון, מומלץ מאוד שלא להפוך את הסטודיו לסאונה שכן האשה/התינוק יחושו לא בנוח ויהיו חסרי סבלנות.

חיסרון גדול נוסף הוא שככל שהמנורות דולקת יותר זמן ומפיקות כתוצאה מכך יותר חום - הצבע שהן מפיקות הולך ונהפך יותר ויותר צהוב. התוצאה - צבעי עור צהובים ("חולים") שאינם מחמיאים למצטלם/ת.

כל אלה מביאים אותנו לשקול את היתרונות בתאורת פלאש. אבל, איזה תאורת פלאש? אני לא מתכוונת לפלאש שבמצלמה – את הפלאש הזה אני מציעה בחום לנתק מיד! הכוונה לתאורת סטודיו מקצועית – כן, זו עם המטריות, קופסאות האור והכל... תאורה מקצועית נותנת לצלם יותר שליטה ועקביות = איכות ויופי.

מיכיוון שמנורות הפלאש יורות רק לשבריר שניה בכל פעם, הנורות אינן מתחממות ואינן גורמות לעור הגוף להיראות חולה. האור המופק מתאורת פלאש מקצועית הנו עקבי ומאוזן לאור היום מה שמבטיח גווני עור מחמיאים, צבע עיניים אמיתי ועירני וצבעי רקע נכונים. בנוסף, הסטודיו לא יהפוך ל"סאונה" כך שלמצטלם/ת לא יהיה חם והם ישארו נינוחים ורגועים.

בעזרת תאורת סטודיו מתאימה ניתן לשלוט על עצמת האור, לווסת אותו וליצור אפקטים מיוחדים. אביזרים נוספים כגון מטריות, קופסאות אור וכו' לוקחים חלק חשוב בצילום ומקפיצים בכמה רמות את איכות הפורטרט ואני ממליצה בחום להחזיק מגוון מהם.

להתראות בסטודיו,

אפרת,
סטודיו פרפרים בבטן
צילום הריון, ילדים ומשפחה