מהי תרמוגרפיה של השד?

השימוש בתרמוגרפיה (הדמיית אינפרא אדום דיגיטלית) מבוסס על העיקרון שפעילות מטבולית וזרימת דם בכלי הדם באזור של ריקמה בעלת פעילות קדם סרטנית או סביב רקמה סרטנית, גבוהה יותר מאשר בריקמה בריאה, ברוב המכריע של המקרים.

הגידול הסרטני דורש אספקת חומרי תזונה קבועה ולכן מגביר את אספקת הדם לכיוונו על ידי הרחבת כלי דם, פתיחת כלי דם "רדומים" לאזורו ובניית כלי דם חדשים לכיוונו (Neoangiogenesis) תהליך זה מסתיים בעליית טמפרטורה מקומית בשטח פני העור על השד.

הדמייה טרמוגרפית דיגיטלית משתמשת במצלמת אינפרא אדום רפואית רגישה ביותר ובמערכת מחשב מתוחכמת כדי להבחין לנתח וליצור תמונה ברזולוציה גבוהה מאוד לצרכים אבחנתיים בשינוי הטמפרטורות הנקלטות מהרקמה המצולמת. עקב העובדה שרגישות הצילום התרמי היא גבוהה כל כך, ניתן לגלות סימנים מוקדמים מאוד להתפתחות לא תקינה העלולים להעיד על התפתחות סרטן השד או לרקמה קדם סרטנית.

השיטות המקובלות היום לאיבחון סרטן השד מבוססות בעיקר על השילוב של בדיקת רופא וממוגרפיה, אולטרסאונד ובמקרים מיוחדים MRI.

בעוד ששיטות אלה מבוססות על אבחנה מבנית של גילוי גידול בצורה ויזואלית, ההדמיה התרמוגרפית היא צילום תפקודי פיזיולוגי, משמע, אינו "רואה" את הגידול הפיזי, אלא מאבחן שינויים בתפקוד רקמת השדיים היכולים להעיד על תפקוד לקוי העלול להוביל להתפתחות סרטנית.

הצורך בבדיקות נוספות וחדשניות לזיהוי מוקדם של סימנים העלולים להעיד על התפתחות סרטן בשד נובע מכך שבמשך 30 השנים האחרונות אחוזי התמותה מסרטן השד לא השתנו ואפילו עלו. מיכיוון שמניעה מוחלטת של סרטן השד אינה מציאותית עדיין, גילוי מוקדם ומניעת התפתחות הסרטן הוא המפתח העיקרי והמועדף להתמודדות עם הבעיה.

בהתאם לכך, הוספת בדיקת ההדמיה התרמוגרפית הדיגיטלית לקו הראשון של בדיקות הגילוי לסרטן השד, מביאה להגברת הסיכויים לגילוי מוקדם מאוד, אפילו של עד כ-10 שנים לפני אימות פיזי של גידול בבדיקות אחרות.

מה מייחד את ההדמיה התרמוגרפית?

שלא כמו בממוגרפיה ושיטות הדמיה אחרות, ההדמיה התרמוגרפית לא עושה שימוש בקרינה מייננת (רדיואקטיבית), לא מתבצעת במהלכה דחיסת השד ללוח צילום, לא מעורבות בה הזרקות או כל מגע כל שהוא וככזו, ההדמיה התרמוגרפית היא הליך נוח, שלא מסכן את בריאות הגוף כלל וכלל. בעוד שממוגרפיה תלויה בעיקר בממצאים של גידול פיזי, ההדמיה התרמוגרפית מבוססת על זיהוי של זרימת דם מוגברת ושינויים בחילוף החומרים הקשורים בהתפתחות גידול. על ידי זיהוי של שיניים קלים ביותר בפעילות כלי הדם בשד, הצילום האינפרא אדום יכול להעיד על שלב קדם סרטני או על הימצאות של גידול בשלב ראשוני מאוד. לרוב מדובר בגידול שאינו גדול דיו בכדי להתגלות על ידי בדיקת מישוש, ממוגרפיה או בדיקות מבניות אחרות.

עלול להיווצר קושי בקריאה של צילום ממוגרפי אצל נשים המטופלות בחלופות הורמונליות, נשים מינקות, נשים עם שדיים פיברוציסטיים, נשים צעירות (בעלות שדיים עם רקמה צפופה) ונשים עם שדיים גדולים במיוחד. בבדיקת הדמיה תרמוגרפית שינויים אלה אינם מהווים בעיה.

הדמיה תרמוגרפית כסמן לסרטן השד

מחקרים מוכיחים כי ממצאים לא תקינים בהדמיית האינפרא אדום של השד נחשבים לסמן היחיד החשוב ביותר לסיכון גבוה להתפתחות סרטן השד, ממצא החשוב פי 10 פעמים מההיסטוריה הרפואית למחלה. בהתאם לכך, אצל נבדקות בעלות ממצאים לא תקינים במספר בדיקות עוקבות, תוצאות הבדיקה מהוות סמן לסיכון גבוה להתפתחות עתידית של סרטן השד.

בדיקות מעקב בתדירות התלויה במספר גורמים מתבצעות על מנת לנטר את בריאות השד. צעד זה מאפשר לנקוט באמצעים מניעתיים להקטנת הסיכויים להתפתחות סרטן השד, כמו שינויים באורח החיים. התייעצות עם רופא השד בנושאי שיפור בריאות השד וכו'. על ידי מעקב סדיר אחר בריאות השד עם בדיקות הדמיה תרמוגרפיות סדירות, בדיקות מישוש שד עצמיות ועל ידי רופא ובדיקות אחרות על פי הצורך, לאישה יש סיכוי הרבה יותר טוב לאתר התפתחות סרטנית בשלביה המוקדמים ולמנוע גידול שד אלים.

כמו טביעת אצבעות, לכל אישה מפה תרמוגרפית אופיינית של התפשטות החום בשדיים. כל שינוי בטביעת התפלגות החום האופיינית לשד מסוים המתבטאת לאורך מספר בדיקות מעקב (בדיקות לאורך חודשים ו/או שנים) עלולה להצביע על סימן מוקדם לחוסר תקינות.

במקרה שנחשדת התפתחות סרטנית, מידע זה שימושי להכוונה לבדיקות נוספות והערכת רופא. יכולת הבדיקה לאתר סיכון עתידי להתפתחות סרטן שד ויכולתה לעקוב אחר תפקוד השד ללא סיכונים בריאותיים, מהווה את אחת מאבני הדרך החשובות ביותר בתחום המעקב והגילוי המוקדם של סרטן השד.

מחקרים מעידים על עלייה של 61% באחוזי ההשרדות מסרטן השד, כאשר משלבים את ההדמיה התרמוגרפית עם הצילום הממוגרפי. יכולת ההדמיה התרמוגרפית, לאתר התפתחות שלב קדם סרטני בשד או סימנים לסרטן בשלביו המוקדמים ביותר, מבוססת על יכולת ייחודית של ההדמיה לנטר את השונות במתאר החום של השד הנגרמת על ידי שינויים מוקדמים בתפקוד רקמת השד. עם זאת, אין ביכולת ההדמיה התרמוגרפית לאתר במדויק את מיקום הגידול, דבר הממקם את בדיקת ההדמיה בנוסף לבדיקת ממוגרפיה ובדיקת רופא ולא לבדה ו/או במקומן של בדיקות אלו. בהתאמה לכך, גם בדיקת הממוגרפיה אינה מחליפה את בדיקת ההדמיה התרמוגרפית אלא בדיקות אלו משלימות אחת את השנייה. שימוש מושכל בשילוב הבדיקות של בדיקת המישוש העצמי, בדיקת רופא, הדמיה תרמוגרפית וצילום ממוגרפי ביחד, מספקים את שיטת הגילוי המוקדם היעילה ביותר הקיימת היום. אם ממצא לא תקין יטופל עוד בשלביו הראשונים, אחוזי ריפוי הגבוהים מ-95% אפשריים בהחלט.

הכתבה באדיבות ד"ר עמי אייל

המכון להדמיה תרמוגרפית, הרצליה.